...
ul. Wichrowa 9

62-022 Mieczewo

+48 600 400 510

E-mail

kontakt@www.energiasloneczna.info.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /home/virtualki/86573/wp-content/themes/energiasloneczna/framework/modules/title/title-functions.php on line 446
 

Kolektory słoneczne

Strona główna > Kolektory słoneczne

Obniżenie kosztów ogrzewania domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest łatwe do uzyskania dzięki zastosowaniu instalacji z kolektorami słonecznymi. Cechują się one najwyższą efektywnością energetyczną w porównaniu do innych urządzeń grzewczych, ponieważ do pracy wymagają śladowej ilości energii elektrycznej zasilającej pompę obiegową w instalacji solarnej.

Przykładowo instalacja złożona z 3 kolektorów płaskich o łącznej powierzchni absorbera 5,4 m2, w letni dzień przy promieniowaniu słonecznym 1000 W/m2 powinna uzyskiwać maksymalnie 3-4 kW ciepła. Energia elektryczna zużywana chwilowo przez pompę obiegową na poziomie 20-30 W, stanowi więc jedynie niecały 1% uzyskiwanego z kolektorów ciepła. Taką efektywnością nie może pochwalić się żadne powszechnie znane rozwiązanie techniczne.

Firma Hewalex jako jedna z niewielu na rynku europejskim produkuje kolektory słoneczne w kilku wariantach technicznych. Ich zróżnicowane parametry techniczne oraz ceny zakupu pozwalają dostosować wybór do wymagań inwestycyjnych – technicznych i ekonomicznych. W ofercie znajdują się więc zarówno kolektory płaskie, jak i próżniowe rurowe. Ogólnie na rynku europejskim standardem technicznym są kolektory płaskie z absorberami aluminiowo-miedzianymi (Al-Cu, blacha aluminiowa, a rurki miedziane). Cechują się one korzystną relacją ceny do efektów pracy. Z kolei kolektory płaskie z absorberami całkowicie miedzianymi (Cu-Cu) uznaje się za tradycyjne rozwiązanie, gdzie wykorzystuje się wyłącznie miedź – materiał o najwyższej spośród popularnych, przewodności cieplnej. Nową technologię stanowią kolektory z absorberami całkowicie aluminiowymi (Al-Al). Wymagają one zachowania odrębnych wymagań w budowie instalacji solarnej, ale za to cechują się bardzo korzystną ceną zakupu przy zachowaniu wysokiej sprawności pracy. Dzięki temu uzyskuje się podwyższony efekt ekonomiczny – skrócenie okresu zwrotu kosztów inwestycji.

Ceny kolektorów słonecznych zależą od wielu czynników. W pierwszym rzędzie jednak różnica wynika z konstrukcji – płaski, czy próżniowy. Kolektory płaskie mogą kosztować nawet 3-4 razy mniej niż wysokiej klasy kolektory próżniowe (w przeliczeniu na powierzchnię czynną – apertury). Dzięki temu są one częściej stosowane ze względów techniczno-ekonomicznych. Z kolei ceny popularnych kolektorów próżniowych z 2-ściennymi rurami szklanymi, mogą być zbliżone do cen kolektorów płaskich. Jednak zastosowanie tych ostatnich rzadko kiedy przynosi zwiększone uzyski ciepła i inne korzyści użytkowe.

  • Dostępne powierzchnie absorbera od 1,82 do 2,36 m2
  • Absorbery wykonane z materiałów: Cu-Cu, Al-Cu i Al-Al
  • Absorbery w układzie orurowania harfowego i meandrowego
  • Wysokoselektywne i trwałe pokrycia absorbera wykonane w technologii PVD
  • Szyby ze szkła o najwyższej przepuszczalności promienowania słonecznego

Absorber: aluminium-aluminium, pokrycie: PVD

Absorber: miedź-miedź, pokrycie: PVD

Zestawy solarne z kolektorami płaskimi

  • Zestawy do podgrzewu wody użytkowej i wspomagania ogrzewania
  • Liczba kolektorów płaskich w zestawach: od 2 do 8 szt.
  • Całkowita powierzchnia absorbera: od 3,6 do 14,6 m2
  • Szeroki wybór pod względem technicznym i cenowym
  • Program Przedłużenia Gwarancji dla kompletnych zestawów
  • Najwyższy standard sprawności: optyczna 85% (względem absorbera)
  • Rury próżniowe europejskiej produkcji Kingspan Enviromental Ltd. (UK)
  • Jednościenne rury próżniowe z trwałym połączeniem szkła i metalu
  • Wszechstronne możliwości zabudowy – również pionowo na elewacji
  • Zastosowanie w budynkach mieszkalnych i innych oraz w przemyśle

Zestawy solarne z kolektorami próżniowymi

  • Zestawy do podgrzewu wody użytkowej i wspomagania ogrzewania
  • Liczba rur próżniowych w zestawach solarnych: od 30 do 60 szt.
  • Całkowita powierzchnia czynna: od 3,20 do 6,40 m2
  • 20-letnia gwarancja na rury próżniowe Kingspan
  • Program Przedłużenia Gwarancji dla kompletnych zestawów

Niejednokrotnie dylematem przy wyborze typu kolektora słonecznego jest zasadnicza kwestia wyboru pomiędzy kolektorem płaskim, a próżniowym. W większości sytuacji wybór kolektora płaskiego jest uzasadniony ze względu na wyraźnie niższą cenę zakupu. Dzięki temu uzyskuje się korzystniejszy efekt ekonomiczny – skrócony okres zwrotu kosztów inwestycji.

W jakich sytuacjach wybierać należy w takim razie kolektory próżniowe i na co zwracać przy tym uwagę? Przede wszystkim należy brać pod uwagę względu użytkowe, jakościowe i ekonomiczne. Trzeba zaznaczyć, że w segmencie kolektorów próżniowych panuje bardzo duża różnorodność. Można więc znaleźć kolektory rurowe o bardzo atrakcyjnej cenie, jak i takie, których cena zakupu jej zdecydowanie wyższa w porównaniu do kolektorów płaskich. Bardzo często okazuje się, że korzystne cenowo kolektory próżniowe uzyskują wyraźnie niższe efekty pracy w porównaniu do płaskich. Wynika to z ich budowy – zastosowania 2-ściennych rur próżniowych, a także pośredniego odbioru ciepła z absorbera, którym jest powłoka nanoszona na szklanej powierzchni rury. Sprawność optyczna takich rozwiązań wynosi często nie więcej niż 60-70%, a skuteczniejsza izolacja cieplna w postaci próżni nie jest w stanie zapewnić wyższych uzysków ciepła niż dla kolektora płaskiego.

Wysokoefektywne kolektory próżniowe o których można mówić, że należą do klasy Premium w swoim segmencie, są z kolei zbudowane z 1-ściennych rur szklanych. Są one zdecydowanie bardziej skomplikowane i przez to droższe w produkcji, ale zapewniają bardzo wysoką sprawność optyczną. Dzięki temu kolektor o takiej budowie jest w stanie uzyskiwać wyższą sprawność pracy niż płaski, w większości zakresu roboczego.

Zasobniki serii Mega Solar

Zasobniki serii Mega Solar (dwie wężownice) pracują w pozycji stojącej. Dostępne są w pojemnościach od 220 do 1000 litrów. Szeroka gama produktów co pozwala na optymalny dobór 200. Zasobniki zabezpieczone są przed korozją emalią ceramiczną z anodą magnezową. Posiadają obudowę z tworzywa sztucznego, wskaźnik temperatury oraz króciec do montażu grzałki elektrycznej.

Dostępne są moduły o mocach 1,5 kW, 2,0 kW oraz 4,5 kW. Gwarancja na zbiornik emaliowany – 60 miesięcy.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.