ul. Wichrowa 9

62-022 Mieczewo

+48 600 400 510

E-mail

kontakt@www.energiasloneczna.info.pl

 

Fotowoltaika

Strona główna > Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się zjawiskiem przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W jaki sposób panele fotowoltaiczne przetwarzają tę energię na prąd płynący w naszych gniazdkach? Promienie słoneczne padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. W wyniku tego zjawiska jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, wytwarzając napięcie elektryczne.

Tym sposobem fotony padające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego powodują przepływ przez obwód prądu stałego. Natężenie prądu zależy od nasłonecznienia, z kolei napięcie od liczby połączonych szeregowo paneli. Moc instalacji wzrasta wraz z liczbą zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Wielkość instalacji zawsze należy dostosować do potrzeb danego budynku.

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest prądem stałym, natomiast z sieci pobierany jest prąd zmienny. Aby móc zasilać wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, musimy zastosować inwerter, zwany inaczej falownikiem, który zamienia prąd stały DC na prąd zmienny AC. Inwerter dostarcza również informacji na temat wydajności instalacji w danej chwili lub w wybranym okresie. Płynący z inwertera prąd zasila nasze urządzenia, a jego nadwyżka kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. Licznik dwukierunkowy mierzy przepływ energii – ile z sieci zostało pobrane, a ile do niej przesłane. Zmagazynowane w sieci nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną można wykorzystać płacąc jedynie 20% standardowej ceny energii.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Instalacje są bardzo proste w obsłudze i cechuje je długa żywotność. Również atrakcyjna cena paneli fotowoltaicznych przy wciąż rosnących cenach energii elektrycznej przemawia za taką inwestycją. Oczywiście nie można pominąć aspektu ekologicznego – jednym słowem oszczędzamy chroniąc środowisko.

Panele fotowoltaiczne

Inwertery

Kompletne instalacje

Pomożemy Ci wybrać odpowiedni zestaw dla Twojego domu – z nami zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także cenny czas, jak również ochronisz środowisko naturalne. Możesz zgłosić się do nas telefonicznie lub wypełniając zapytanie ofertowe. Chcemy zaproponować naszym Klientom wysokiej jakości kompleksową usługę, dlatego oprócz produktów z długim okresem gwarancji oferujemy wsparcie w pozyskaniu dofinansowania, zaprojektowanie, montaż i odbiór instalacji fotowoltaicznej oraz pomoc w podpisaniu umowy z dostawcą energii.

Ogniwa fotowoltaiczne

Wchodzą w skład paneli fotowoltaicznych i stanowią ich najmniejszy element. Pełnią najważniejsza funkcję tj. wytwarzają energie elektryczną. Sprawia to, że uzyskaną energię można wykorzystać w dowolny sposób zupełnie za darmo przy jednoczesnym korzystnym wpływie na środowisko. Wyróżniamy trzy rodzaje ogniw, tj.:
a) ogniwa amorficzne
b) ogniwa monokrystaliczne
c) ogniwa polikrystaliczne
Ogniwa fotowoltaiczne to najlepsza inwestycja, która zwróci się już po 7 latach. Dodatkowo po wprowadzeniu w życie ustawy OZE, prosumenci mogą skorzystać z dużych dofinansowań, które umożliwią założenie instalacji praktycznie bez wkładu własnego.

Instalacja fotowoltaiczna 3kw

Może służyć zarówno jako dodatkowe źródło energii jak i główny zasilacz Twojego domu. Ma ona wiele zalet tj.: niski koszt wytworzenia prądu, a także jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Sam system jest praktycznie bezawaryjny i nie wymaga stałej opieki człowieka. Prąd gromadzi się samoczynnie i można go wykorzystywać na bieżąco. Żywotność instalacji fotowoltaicznych szacuje się na ok 25 lat i cechuje się bardzo długą gwarancją producenta.

Panel fotowoltaiczny

Jego zadaniem jest zamiana energii słonecznej w elektryczną. Dzieje się tak za sprawą fotonu, który po zetknięciu z krzemem jest wchłaniany i zmieniany w elektron. Aby móc w pełni korzystać z wytworzonego prądu należy zainstalować inwerter. Sprawi on, że prąd stały przekształci się w prąd zmienny.